Altın Rafinerisini incelediler

Kazakistan Büyük elçisi Abzal Saparbekuly, Müsteşar Askhat Dautov, yatırım müsteşarı Nuriddin Amankul, Çorum’da Ahlatcı Altın Rafinerisi’ni gezdiler.
ATİK (ATİK (Avrupa Ticaret İş birliği konseyi) bölge başkanı ve Çorum başkanı Fahri Karayan ve Yönetim kurulu üyeleri, Çorum Başkan Yardımcısı Emir Serkan Kılıç, Şahin Yıldız, Enver Yılmaz, İnovasyon çalıştay başkanı Sezer Yalçınkaya, İnovasyon çalıştayı başkan yardımcısı Zafer Akyol, İnovasyon çalıştayı başkan yardımcısı Mustafa Delikaraoğlu, İstişare konseyi başkanı Mevlüt Delikaraoğlu, başkan yardımcısı Dursun Kirtil, sekreter ve ticaret  firmalar konseyi başkanı Seyfullah Cört, Genel sekreter Furkan Boraz, Sekreter ve ticaret firmaları komisyon başkan yardımcısı Yasin kaplan, Basın ve yayın koordinasyon başkanı Duran Atak ve yönetim kurulu üyesi Eşref Deveci heyete eşlik ettiler..

Ahmet Ahlatcı ve rafineri yetkilileri, Kazakistan  Abzal Saparbekuly,  Müsteşar Askhat Dautov, yatırım müsteşarı Nuriddin Amankul’dan oluşan heyeti bilgilendirdikten sonra Ahlatcı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ahlatcı, rafineri hakkında bilgi veridi. Kazakistan ve Türk cumhuriyetleri ile ticareti geliştirmek istediklerini ifade etti.

Kazakistan Büyük elçisi Abzal Saparbekuly  “İki halk ve hükümet arasındaki ilişkileri her alanda en üst seviyeye taşımayı hedefliyoruz. Bu noktada Türkiye ile bir anlaşmalarımız var ve Çorum ve sanayisini önemsiyor. Altın ve diğer madenlerin işlenmesi konusunda iş birliğine hazırız. Gerkeli mali destekleri vergi muafiyeti, yer desteği olmak üzere uzun vadeli düşük faizli kredi desteği sağlayacaklarını ifade etti.