ATİK Antalya Yönetim Kurulu Koordinatörlüğünde 43’üncüsü düzenlenen B2B İkili İş Görüşmeleri Forumu Kepez Belediyesi Mimar Sinan Kongre Merkezi Konferans Salonunda Milletvekilleri, Belediye Başkanları ve İş İnsanlarının Katılımları ile Gerçekleştirildi.

ATİK Genel Başkanı Aziz Şahin Başkanlığında , ATİK Antalya Başkanı Sevinç Enginöz Koordinatörlüğünde Moldovya Cumhuriyeti Milletvekili Alexandr Suhodolski , Gaguvuzya Eyalat Özerk Cumhuriyeti Milletvekili Viktor Petrov,Moldovya Gaguvuzya Kongazcik Belediye Başkanı Dmitri ichizli, Antalya Muratpasa Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Sarı, Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İdris Taş, Antalya Döşemealtı Belediyesi Basın Danışmanı Deniz Akgün, Sanatçı Sümer Ezgü ve ATİK Antalya STK Koordinatörü Alihan Kansu olmak üzere katılımcılar kendileri tanıtarak işbirliği toplantısı gerçekleştirdiler.

 

ATİK Genel Başkanı Aziz Şahin açılış konuşmasında ise,

 

 

 

 

“ 78 ülkede ve ülkelerin kendi içinde 179 ATİK Başkanlıklarının ATİK Üyelerine HAXSA TRADE ile İşbirlikleri katkı sağladıklarını söyledi. İş İnsanları kendilerini ve sektörlerini tanıtarak program sonrasında görüşmede bulundular. Foruma Türkiye’nin ekonomisine, ihracatına, istihdama yüksek katkı sağlayan çok sayıda iş insanı katıldı.

ATİK Genel Başkanı Aziz Şahin Yurt içi ve Yurt Dışı İş Seyahatlerinde Forum ve B2B görüşmelerinde ATİK Üyelerinin  toplam 600-700 Milyon Dolarlık ticaret hacmine ulaşmalarını için çalışıyoruz , diyerek ATİK’in geçmişi, mevcut durumu ve gelecek vizyonu hakkında detaylı bilgilendirmelerde bulundu. ayrıca Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’ye  ev sahipliğinden dolayı teşekkür ederiz” dedi.

ATİK Antalya Başkanı Sevinç Enginöz Eyilik ise,

“ATİK Genel Başkanımız Aziz Şahin’in talimatlarıyla ATİK ve DEİK Dünya Ekonomi İşbirliği Koordinasyon Derneği olarak şehirlerin daha iyi tanınması Uluslararası alanlarda daha çok ilişkiler kurmaları için eğitim, kültürel, sosyal, ekonomik ve tanıtım projeleriyle AR-GE çalışmalarında bulunuyoruz.

Haxsa Group Ticaret Platformumuzla 24.442 Üye firmalarımızla direk sizlere ticari fırsatlar sunuyoruz.

Bulgaristan’da 500 Dönüm üzerinde 500 Milyon Dolarlık Uluslararası Organize Sanayi Bölgesi projemizle de Avrupa’da akıllı ve modern bir anlayışla Uluslararası ticaret merkezi oluşturarak gücümüze inşallah güç katacağız.

Birleşik Krallık İngiltere Londra Merkezli AWorldPress basın ve yayın şirketimizde gazetecilik çalışmalarımızı yürütüyor ve dünya gündemini 11 dilde takip ediyoruz. Sizleri de  görsel basınımız başta olmak üzere whatsapp ve diğer sosyal medya gruplarımızla bilgilendiriyoruz.

ATİK Business Club Üyelerimizin  inşallah yurt içinde ve yurt dışında  B2B – ikili iş görüşmeleri başta olmak üzere, üyelerimizin ticaretine katkı sağlanmak ve Uluslararası Kamu Diplomasisi çerçevesinde ilerleme yapabilmeleri için elimizden gelen her türlü desteği veriyoruz” dedi.

Moldovya Cumhuriyeti Milletvekili Alexandr Suhodolski ise,

“Moldovya Cumhuriyeti Milletvekiliyim.

Gaguvuzya Özerk Ülkesi olarak Türk kökenli  olmamızdan dolayı bizler kardeşiz.“ Moldovya- Türkiye ile ikili  ilişkilerimiz çok iyi. Bizler  eğitim, kültürel , sosyal ve ekonomik olarak , her zaman Türk kardeşlerimizin yanındayız . ATİK çok önemli çalışmalar yapıyor. Moldovya Parlementolar arası dostluk grupları çerçevesinde çalışmalar yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

Moldovya Gaguvuzya Eyalat Özerk Milletvekili Viktor Petrov ise,

“ Ben Gaguvuzya Özerk Türk Cumhuriyeti Milletveliyim . Aynı zamanda aile olarak ticaretler yapıyoruz. Bugün burada ATİK’in misafiriyiz. ATİK Genel Başkanı ve Değerli arkadaşımız Aziz Şahin sizlerle burada bizleri buluşturdu.

Bu görüşmeler Uluslararası işbirlikleri ve Ticaret Diyaspora çalışmalarını güçlendirir.

Gaguvuzya’da tarım ve enerji üzerine yatırım yapmak ve Moldovya’nın yakın komşu ülkeleri Rusya başta olmak üzere Romanya dahil lojistikte girişimcilere büyük fırsatlar sağlayacaktır.

ATİK’in Koordinatörlüğünde ve destekleriyle inşallah Almanya’nın NRW Eyaleti Parlementosu ve Gaguvuzya Özek Cumhuriyeti Parlementosu arasında işbirlikleri oluşturma iyi niyet mektubu protokolü çalışmalarımız vardır.

Bu Forumu düzenleyen Tüm ATİK ailesine teşekkür ediyorum.” dedi.

Moldovya Gaguvuzya Kongazcik Belediye Başkanı Dmitri İchizli ise, 

“ Belediye Başkanıyım. ATİK Moldovya İstişare Başkanlığınıda yapıyorum. Gaguvuzya Türktür. Bizler kardeşiz.Kardeş şehir çalışmaları çok önemlidir . Türkiye kardeşlik ve işbirliği İyi Niyet Protokolleri ile Belediyemizin ilişkilerini güçlendirmek istiyorum .

Bölgemizde ve Gaguvuzya’da yatırım yapmak isteyen veya misafir olarak gelmek isteyen kardeşlerimize her zaman kapımız açık.

ATİK Başkanı değerli gardaşım Aziz Şahin’e misafirperverliğinden dolayı teşekkür ederiz.” dedi.

Antalya Muratpaşa Belediye Başkanı Hüseyin Sarı ise,

“Gagavuzya ile ilgili belediye olarak yakın ilişki  evresindeyiz. Bu ilişkiler her geçen gün daha büyümekte ve anlam kazanmaktadır. “ dedi

Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İdris Taş ise,

“AGC olarak birçok ülkenin meslek örgütleriyle medya köprüsü gerçekleştirdik. Sosyal, kültürel ve mesleki alanlar başta olmak üzere, şehir ve ülkelere katkıda bulunmak, ortak fayda sağlamak amacıyla “Kardeş Kuruluş” protokolü imzaladık. Gagavuzya ile de böyle bir çalışma yapmak istiyoruz. Konu ile ilgili en kısa zamanda karşılıklı ziyaretler gerçekleştirip protokolü imzalamak isteriz” dedi.

Türk Halk Müziği Sanatçısı Sümer Ezgü ise,

“Atatürk “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş olur” der. Sanat  herşeyden önce gönül bağı oluşturduğu için sanatın olmadığı iletişimler de eksiktir. Çünkü sanat insanlar arasındaki iletişimin harcıdır. Siyasetin ve iş ilişkilerinin kapısı sanatla daha kolay açılır. Çünkü sanat barışa hizmet eder. Sovybetler Birliği dağılınca ne kadar çok Türk kökenli soydaş olduğunu gördük. Süleyman Demirel döneminde Kültür Bakanlığı müsteşarı Kemal Baytaş’ın başkanı olduğu Türk Tanıtma Vakfı ve TİKA ile Kırgızistan, Özbekistan ve Kazakistan’ da  konserler vermiştik. Çeşitli tedirginlikler vardı. Ancak biz bağlama, kabak kemane çaldık, onlar dombra, dütar, kopuz çaldılar türküler söyledik. Hiç çalışmadan hepbirlikte aynı adımlarla karşılıklı danslar yapmıştık. Başka bir şey söylemeye gerek yoktu. Sanat ve kültür birliği köklerimizi anlatıyordu ve bizi birleştirmişti. Gagouz ve Ahıska Türklerini ilk kez orada tanımış aynı dili konuşmanın şaşkınlığını ve mutluluğunu yaşamıştık. Siyasi sınırlarla kültür sınırlarının farklı olduğunu bir kez daha kavramıştık. Türküler yasaklı dönemlerde ve coğrafyalarda bile Türk dilinin binlerce yıl yaşamasını ve bugüne ulaşmasını sağlamıştır. Onun için müzik sanatının soydaşlar arasındaki iletişimde önemi büyüktür.

10 yıldır Antalya’da yaşıyorum ve burada açtığım Sümer Ezgü Sanat Akademisi’nde müzik, dans, drama, ses eğitimi, korolar, diksiyon, tiyatro, resim vb alanlarda 6 yaşından 60 yaşına kadar öğrenci yetiştirirken, ülkemizde ve dünyanın çeşitli coğrafyalarında konserler veriyoruz. Farklı

ülkelerin müzisyenleri ile ortak dostluk köprüleri kuruyoruz. Bucaklı hemşehrim ATİK Başkanı Aziz Şahin’in kurumsal ve sistematik çalışmalarını önemsiyorum, güçlü birlikteliklere hizmet edeceğine inanıyorum. Sanat alanında Sümer Ezgü Sanat Akademisi ile farklı ülkelerin çocukları arasında sanat etkinliklerinin yararlı olacağını vurgulamak isterim. Ayrıca bireysel konserlerimizin ve diğer ülke sanatçıları ile ortak sahne çalışmalarımızın ortak dostluğa katkı sağlayacağı iş dünyası ve siyasi bağları da güçlendireceği inancındayım.” dedi

Antalya Döşemealtı Belediyesi Basın Danışmanı Deniz Akgün ise,

“ATİK Başkanı Sayın Aziz Şahin, Almanya ve Polonya daki yapmış olduğu girişimlerde adeta bir kültür turizm ve ticaret elçisi gibi çalıştı. Avrupa dakı belediyelerle Türkiye` deki belediyeleri kardeş kent yaparak yeni bir vizyon sağladı. Türkiye nin ticaret hacmi genişledi. Antalya dan Varsova ya giden mobilyacılar heyeti orada yeni iş anlaşmaları imzaladı. Yıllar önce başlattığı bu çalışmalar kar topu gibi büyüdü. Bu  çalışmalardan dolayı kendisini kutluyorum ve başarılar diliyorum.” Dedi

 

 

Sonuç Bildirgesi:

İş insanları kendileri ve  sektörleri hakkında tek tek  bilgilerini paylaşmalarının ardından B2B iş görüşmelerine geçildi. 

ATİK Forumuna Katılan Katılımcı Listesi :

1. Alexandr Suhodolski -Moldovya Cumhuriyeti Milletvekili

2. Viktor Petrov- Moldovya Gaguvuzya Eyalat Özerk Milletvekili

3. Dmitri ichizli – Moldovya Gaguvuzya Kongazcik Belediye Başkanı

4. Hüseyin Sarı- Antalya Muratpasa Belediye Başkan Yardımcısı

5. Sevinç Eyilik -ATİK Antalya Başkanı

6. İdris Taş- Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı

7. Alihan Kansu- ATİK Antalya Yönetim Kurulu Üyesi

8. Sümer Ezgü- Sanatçı

9. Gülay Ezgü- Sanatçı

10. Öznur Yalçın- ATİK Sektörler Başkan Yardımcısı ve Kozmetik

11. Av. Mustafa Yaman- ATİK Türkiye Hukuk Komisyonu Başkanı

12. Prof. Dr. İbrahim Bakır- Mimarlık Fakültesi

13. Dr. Ali Yılmaz- Antalya Bugün gazetesi genel yayın yönetmeni, E . Antalya Emniyet Müdürü Bürokrat, araştırmacı yazar

14. Deniz Akgün – ATİK İstişare Üyesi ve Döşemealtı Belediyesi Basın Müdürü

15. Halime Özenbaş- ATİK Antalya Başkan Yardımcısı ve Hizmet Sektörü

16. Cem Yıldızay- ATİK Antalya Yönetim Kurulu Üyesi ve İnşaat

17. Çağlar Çelik – ATİK Antalya Yönetim Kurulu Üyesi ve Mimarlık & Gayrimenkul Danışmanlık

18. Berin Kivrakdal- ATİK Antalya Yönetim Kurulu Üyesi ve Gayrimenkul Danışmanlık

19. Mehmet Akif Tuna – Gıda

20. Barış Tuna – Gıda

21. Hüseyin Uysal- İnşaat

22. Süleyman Duran – Gıda

23. Erkan Akgün – ATİK Genel Merkez Tarım Komisyonu Başkanı ve Tarım

24. Yavuz Akay – ATİK Genel Merkez İnavasyon Üyesi ve Antalya Çevre şehircilik ve iklim değişikliği Araştırmacı

25. Osman Yavuz- ATİK Antalya İstişare Üyesi ve İnşaat

26. Kamer Güney Tosun – Harita Mühendisi, Değerleme Uzmanı (Gayrimenkul)

27. Reyhan Çelik – Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi

28. Erol Kevser- İnşaat & Emlak

29. İsmail Kılınç- İnşaat, Cafe, Fırın , meyve

30. Tufan Ece- Gayrimenkul

31. Hilmi Nurtaş – Mühendislik,Teknik ve Uygulama

32. Hüseyin Alma- Mobilya

33. Durmuş Şenkal- İnşaat

34. Cengizhan Durmaz- İnşaat

35. Ahmet Örs- Tekstil

36. Ömer Demir  – Gümrük Müşaviri

37. Yener Bacaksız- Eğitimci

38. Osman Dikmen- Madencilik

39. İsmail Ulusan- Madencilik

40. Nazif Ekmekçioğlu- Yangın Malzameleri

41. Nidal Bilal Kurt – Şehir ve Bölge Harita plancısı

42. Güldane kaya Kaçar-  UTEF Genel Başkanı ve Kalp Antalya Gazetesi İmtiyaz Sahibi

43. Özden Gülal – Eğitim Danışmanı

44. Zahra Hazrati- Tercüman

45. Sinan Çağlayan- Gıda

46. Uğur Volkan Uysal – Gıda

47. Orhan Kılören – Aliminyum

48. Özkan Arık- Cephe Giydirme İnşaat

49. Feray Fırat -Geleneksel Türk el sanatları

50. Akmaral Gabdiyava- Kazakistan ve Avrasya Devletlerinin Dostluk ve Kültür Derneği Başkanı

51. Raşid Kısmet – Kazakistan ve Avrasya Devletlerinin Dostluk ve Kültür Derneği Başkan Yardımcısı

52. Aron Kısmet – ihracatçı

53. Sharbanu İmangaliyeva- Gıda

54. Azamat Amaniyazov İnternet Marketing

55. Gauhar İmangali -Medikal