Kazakistan Türk yatırımcıyı önemsiyor.

Kazakistan Türk yatırımcıyı önemsiyor.
Kuzey gücü şirketler gurubu Kazakistan’a fabrika kuracak.
Bir süredir devam eden görüşmelerde adımlar atılmaya başlandı ve Kazakistan büyükelçiliği nezdinde bu ülkeye yapılacak yatırımlar masaya yatırıldı.
Kurulması planlanan ilk fabrikanın yatırım maliyetleri, yatırım bölgesi, yatırım destekleri ve istihdamı konuları da dahil bir çok husus Kazakistan Büyükelçisi Abzal Saparbekuly ile enine boyuna değerlendirildi.

Kazakistan Büyükelçiliğinde 2 Eylül 2019 Pazartesi günü yapılan toplantıya Kuzey gücü onursal başkanı ve (ATİK Çorum) Avrupa ticaret işbirliği konseyi Çorum ve bölge başkanı Fahri Karayan, Kuzey gücü şirketler gurubu yönetim kurulu başkanı Emir Serkan Kılıç, Genel müdür Şahin Yıldız, İsmail Özkul fabrika kurulum ve taşeronu Mevlut Delikaraoğlu  ile birlikte Kazakistan büyükelçisi Abzal Saparbekuly, Müsteşar Askhat Dautov, yatırım müsteşarı Nuriddin Amankul ile kazakistana yapılması planlanan yatırımları konuştular.

Kazakistan büyükelçisi Abzal Saparbekuly, Kazakistana yapılan tüm yatırımları önemsediklerini ancak  Türk iş adamlarının yapacakları yatırımları daha çok önemsediklerini söyledi.
Büyükelçi Abzal Saparbekuly, Fabrika yerini ve ofisleri ücretsiz vereceklerini, vergi almayacaklarını, sosyal güvenlik ve ekonomik anlamda her türlü desteği sağlayacaklarını ifade etti. Büyükelçi  Abzal Saparbekuly, istihdam ve katma değer yaratılmasının Kazakistan için önemli olduğunu ifade eden Büyükelçi Çorum Atik yönetimini ve kuzey gücü şirketini tanımaktan son derece memnun olduğunu en kısa zamanda kendilerini  ziyaret etmek istediğini söyledi.

Çorum Atik başkanı Fahri Karayan Büyük Elçimizin Çorumu ziyaret etmelerinden memnuniyet duyacağını ifade ederek kendilerinin bu ziyareti dört gözle belediklerini ifade etti.