Güven yem fabrikasının üretimini incelediler

Kazakistan Büyük elçisi Abzal Saparbekuly, Müsteşar Askhat Dautov, yatırım müsteşarı Nuriddin Amankul’dan oluşan heyet Güven yemi ziyaret etti.

Güven yem işletme sahibi Orhan Çoşkun heyeti kapıda karşıladı. Güven yem hakkında bilgi veren Orhan Çoşkun, 1988 yılında 17.000 metrekare arazi üzerine kurulan Güven yem firmasının aile şirketi olduğunun ve bu alanda bölgenin en büyük yem fabrikalarından birine sahip olduklarını ifade etti.
Güven yem işletmesinin bölgede en büyük yem fabrikaları olduğunu günlük yaklaşık 10.000 ton yıllık 120.000 ton yem ürettiklerini ifade etti.


Kazakistan Büyükelçisi Abzal Saparbekuly ise böyle bir fabrikanın Kazakistan’da kurmayı istemeleri halinde her türlü desteği kendilerine sağlayacaklarını yüzölçüm olarak Türkiyenin iki katı, kendi ülke nüfuslarına göre  yeterli arazinin bulunduğunu nüfusuna oranla buğday ve diğer bitki üretiminin yeterli olduğunu söyledi. Kazakistan devletinin yatırım yapanlara yatırım miktarının %80’ini  kredi desteği olarak uzun vadeli verdiklerini, vergi muafiyeti ve ücretsiz yer tahsisi yapacaklarını söyledi.

Güven yem işletme yetkilisi Orhan Coşkun, bu teklifi değerlendireceklerini en kısa zamanda Kazakistan’da incelemede bulunmak istediklerini söyledi.